filtr hydrauliczny

Zastosowanie ciśnieniowych filtrów hydraulicznych

Wszystkie układy hydrauliczne działają dzięki cieczy, która jest sprężana przez pompę. Efektem tego jest wytworzone ciśnienie. Bardzo częstą przyczyną awarii takich układów jest zanieczyszczenie cieczy roboczej.

Do czego są potrzebne ciśnieniowe filtry hydrauliczne?

filtr olejowyWpływają one na szybsze zużycie się komponentów oraz wydajność całego systemu podczas pracy. Z tego powodu standardem stało się stosowanie specjalnych filtrów hydraulicznych. W takich układach najczęściej stosuje się różnego rodzaju oleje mineralne, które przemieszczają się i zmieniają swoja gęstość. W układach hydraulicznych zbiera różne zanieczyszczenia mogące mieć negatywny wpływ na pracę zespołu. Specjalne filtry zatrzymują te cząsteczki. W zależności od typu układu montuje się w nim filtry puszkowe, ssawne, powrotne albo ciśnieniowe. Te ostatnie umiejscawia się w układach zasilanych olejem. Ciśnieniowe filtry hydrauliczne we Wrocławiu są dostępne w specjalistycznych sklepach stacjonarnych albo można je zakupić przez internet. Bezpośrednio chronią wszystkie elementy układu. Dzieli się je na niskociśnieniowe, średniociśnieniowe oraz wysokociśnieniowe.

filtr hydraulicznyW zależności od rodzaju pracują one w różnym zakresie ciśnień. Im wyższe jest ciśnienie tym konstrukcja takiego filtra musi być bardziej wytrzymała i wykonana z grubszych materiałów konstrukcyjnych. Niektóre modele zrobione są z blachy, a materiał filtracyjny z obu stron wzmacniany jest poprzez stalową, plisowaną siatkę. Zwiększa ona powierzchnię oraz usztywnia całą konstrukcję. Oprócz tego powszechnie wykorzystuje się filtry wykonane z włókna szklanego lub papieru. Ich głównym zadaniem jest ochrona wrażliwych zaworów oraz serwomechanizmu. Przy dużym zanieczyszczeniu układ może przestać działać, dlatego ważna jest ich regularna kontrola i ewentualna wymiana. W układach podczas pracy ciągłej filtry ciśnieniowe łączą się w zespoły przełączalne. Filtr taki powinien również dobrze współpracować z innymi rodzajami takiego urządzenia. Istnieją również pionowe filtry ciśnieniowe, których zadaniem jest usuwanie wszelkich zanieczyszczeń ze strumienia wody. Zastosowanie filtrów w układach hydraulicznych pozwala skutecznie chronić je przed poważną awarią, która może nieść za sobą spore koszty naprawy. Bez nich różnego rodzaju zanieczyszczenia wpływają szkodliwe na wszystkie elementy i powodują ich niszczenie.

Filtry ciśnieniowe dostępne są na rynku zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Przed zakupem warto dowiedzieć się jaki konkretnie rodzaj jest potrzebny i w razie potrzeby skorzystać z pomocy specjalisty.