Felga

Jakie zabezpieczenia ustrzegą nas przed kradzieżą felg?

Posiadacze pojazdów wyposażonych w markowe felgi często martwią się, że felgi te – ze względu na ich atrakcyjny, rzucający się w oczy wygląd – zostaną ukradzione. Choć w ciągu dnia, podczas korzystania z auta, są dumni z tego, że ich samochód prezentuje się naprawdę interesująco – to w nocy, gdy pojazd stoi już na niestrzeżonym parkingu lub przed blokiem, mają więcej powodów do strachu niż do radości.

Jak zabezpieczyć felgi?

FelgaNa szczęście przed kradzieżą można się w prosty sposób ustrzec. Sklepy z wysokiej jakości akcesoriami do opon oferują bowiem nowoczesne zabezpieczenia antykradzieżowe do felg. Są to specjalne zestawy, zawierające po cztery śruby zabezpieczające lub nakrętki, a także nasadki, które pasują jedynie do danego kompletu zabezpieczeń. Główki śrub posiadają wewnętrzne wyżłobienia o powtarzalności – według producenta – na poziomie 200 kompletów. Do ich odkręcenia konieczna jest właśnie wspominana specjalna nasadka na klucz. Na każdej feldze pojazdu znajdzie się jedna śruba zabezpieczająca – szansa, że złodziej będzie posiadał akurat klucz do naszych śrub, jest naprawdę minimalna. Choć za zestawy zabezpieczające trzeba trochę zapłacić, cena jest adekwatna do uzyskanego poczucia spokoju, że unikniemy kradzieży.

FelgaŚruby antykradzieżowe, podobnie jak zwykłe śruby wykorzystywane do mocowania felg, muszą być odpowiednio dopasowane do rodzaju felgi. Powinny charakteryzować się identycznymi parametrami, co zwykłe śruby – aby więc dopasować odpowiednią śrubę zabezpieczającą przed kradzieżą, należy sprawdzić parametry śruby już wykorzystywanej przy mocowaniu felgi. Zobaczmy, jaki kształt ma jej główka – stożkowy czy kulisty, a także, jaka jest długość gwintu śruby (mierzymy do podstawy główki). W ostatnim kroku należy sprawdzić rozmiar klucza, który służy dokręcaniu śruby. Posiadając te dane, można przejrzeć asortyment dowolnego sklepu z akcesoriami do opon. Wśród wyposażenia takiego sklepu, oprócz śrub zabezpieczających, zazwyczaj możemy znaleźć także inne przydatne przy oponach elementy, jak dystanse czy pierścienie centrujące. Choć śruby antykradzieżowe są skutecznym zabezpieczeniem felg, niektórzy nie są przekonani do tego rozwiązania i wybierają inne – decydują się po prostu na ubezpieczenie felg. Wówczas, gdy dojdzie do ich kradzieży – będą mogli bez problemu uzyskać odszkodowanie.

Z pewnością każdy właściciel samochodu wybierze rozwiązanie, które jest według niego lepsze – w obu przypadkach nie będzie musiał martwić się o swoje felgi, nawet jeżeli kosztowały one naprawdę dużo.