laweta do przewozu samochodów

Wymagania dla lawety

Niektóre osoby podczas zakupu auta, preferują sprowadzanie aut z zagranicy. Przyczyną dla której podejmują taką decyzję z pewnością jest fakt, iż można dzięki temu kupić auto w korzystnej cenie. Jednak takie sprowadzane auto nie zawsze może wrócić na własnych kołach. Należy je przerejestrować, wykonać wszystkie niezbędne przeglądy techniczne lub naprawy, jeśli są wymagane. W jaki sposób sprowadzić auto które nie może jeszcze samo się przemieszczać?

Przewóz samochodów na lawecie

laweta do przewozu samochodów Czasami preferuje się transport morski. Jednak statek dopłynie tylko do określonego miejsca. Późniejszym krokiem zawsze jest laweta, która jest jedynym możliwym sposobem transportu aut. Każda nowa laweta do przewozu samochodów powinna przejść niezbędne testy, pozwalające na poruszanie się po drogach i transport. Przede wszystkim, niezbędne jest uzyskanie zaświadczenia ze stacji kontroli pojazd, która posiada upoważnienie do prowadzenia kontroli technicznych. Zaświadczenie to powinno zawierać informacje na temat maksymalnej dopuszczanej ładowności i masy całkowitej oraz zawierać informacje na temat ilości miejsc zanim pojazd otrzyma pozwolenie na włączenie do ruchu drogowego. Pamiętajmy, że kabina lawety powinna mieć kolor żółty. Jest to wymóg niezbędny dla aut świadczących pomoc drogową.

laweta do przewozu samochodówJeżeli nie jest w takim kolorze, konieczne będzie pomalowanie jej. Poza tym, koniecznością jest wyposażenie lawety w specjalne sygnały świetle o działaniu ostrzegawczym. Sygnalizacja świetlna musi być w kolorze żółtym. Spowoduje to, że laweta będzie widoczna do 150 metrów, co zapewni bezpieczeństwo na drodze i pozwoli innych autom zachować bezpieczną odległość. Nadwozie lawety również musi spełniać niezbędne kryteria. Powinno mieć giętki i sztywny hol. Pierwszy służy do holowania motorów, drugi do samochodów. Lawety powinny przechodzić niezbędne inspekcje techniczne w określonych przez ustawę ramach czasowych. Co ważne, jeżeli będziemy chcieli w lawecie korzystać z komunikacji radiowej, musimy uzyskać na nią specjalne pozwolenie. Kiedy je otrzymamy, będzie można łączyć się za jego pomocą z centralą.

Każda laweta musi być albo integralną częścią samochodu, albo być odpowiednią przyczepą z możliwością przewożenia pojazdów o masie nieprzekraczającej dwóch i pół tony. Niezbędne jest pozyskanie homologacji i spełniać wszystkie unijne wymogi. Jak widać, żeby prowadzić lawetę z załadunkiem należy spełnić szereg wymogów określonych w prawie drogowym. Jednak kiedy już wszystkie spełnimy, będziemy mogli sprowadzić wymarzone auto z zagranicy, czy też rozpocząć pracę w formie pomocy drogowej.