Olej silnikowy odpowiada za właściwe smarowanie i oczyszczanie, a nawet za chłodzenie. Jego brak lub stosowanie nieodpowiedniego może prowadzić do zatarcia silnika. Jak wybrać ten właściwy?
Wybierając olej silnikowy należy kierować się zaleceniami producenta. To on określa jego wymaganą lepkość (gęstość) na okres letni i zimowy. Przykładowy napis z etykiety oleju to 10W-40. „10W” oznacza lepkość zimową, gdzie im niższa wartość, tym bardziej płynny pozostaje olej. „40” określa lepkość letnią – im wyższa wartość, tym stabilniejszy będzie olej w wysokich temperaturach. Wybierając olej o wysokiej wartości na zimę możemy spodziewać się problemów z odpaleniem silnika na mrozie. Z kolei wybór niskich wartości letnich oznacza wybór oleju, który szybko straci swoje właściwości i który szybciej trzeba będzie uzupełnić.
Czasem producenci dopuszczają pewne wahania w wartościach, a nie jeden konkretny typ oleju. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wybór oleju z niską wartością zimową. W przypadku wartości letniej mamy wybór: niska wartość to większa energooszczędność, z kolei wysoka lepiej chroni silnik w czasie wysokiego przeciążenia.