wulkanizacja

Wulkanizacja czyli jak dbać o opony

Opony to bardzo ważne elementy każdego samochodu, zarówno osobowego, jak i dostawczego. Na nich w końcu opiera się cały pojazd. Muszą być one mocne, trwałe, wykonane z dobrego tworzywa. Opony letnie wykonane są ze sztywniejszej gumy, która nie odkształca się pod wpływem wysokich temperatur. Natomiast opony do jazdy w zimie są bardziej elastyczne, tak by większą powierzchnią mogły przylegać do podłoża, co wpływa na bezpieczeństwo jazdy (przyczepność opony).

Wulkanizowanie opon samochodowych

wulkanizacjaSą również opony całoroczne, wykonane z mieszaki tworzyw z opon letnich i zimowych, jednak są one rzadko używane i nie tak dobre jak opony używane. O opony warto dbać, żeby zawsze zachowywały swoje doskonałe walory. Na pewno pomocna będzie w tym wulkanizacja wykonywana w Lublinie. Serwis wulkanizacji jest najczęściej odwiedzany kiedy trzeba opony wymienić lub wyważyć. Wyważanie opon jest bardzo ważne, bo od niego zależy między innymi zużywanie się bieżnika, dopasowanie felgi do opony, jak również w kwestii bezpieczeństwa, na przykład droga hamowania będzie dłuższa, a sterowność samochodu mniejsza. To szczególnie niekorzystne w niesprzyjających warunkach drogowych jesienią i zimą. Przez niewyważone opony mogą pojawiać się drgania kierownicy lub całego samochodu. W oponach ważny jest też stopień ich napompowania. Nawet najbardziej szczelne zamknięcie nie sprawi, że zawsze będą one tak samo ,,napełnione”. Warto więc sprawdzać stan ich napompowania.

wulkanizacjaZbyt sztywne koła, jak również zbyt ,,sflaczałe” sprawią, że jazda będzie mniej komfortowa i mniej bezpieczna. Każda opona powinna mieć dobry bieżnik, co jest nawet opisane w przepisach o ruchu drogowym. Zbyt starty bieżnik sprawi, że opona będzie gorzej trzymała się podłoża, a samochód będzie się dosłownie ślizgał po jezdni. Sprawia to, że hamowanie będzie trudniejsze, szczególnie przy dużych prędkościach. Jazda na lodzie czy po mokrej nawierzchni zużytymi oponami jest gwarancją wypadku samochodowego, jak również mandatu przy kontroli drogowej. O opony można dbać także pod kątem estetycznym. Istnieją specjalne środki i szczotki o ich czyszczenia, dzięki którym usunie się z zagłębień wszelki brud, a opona będzie wyglądała jak nowa.

Są także preparaty dzięki którym brud nie będzie się przyczepiał opony, więc na przykład nie będzie wwożony do garażu czy na podjazd. Takie płyny można nabyć w sklepie specjalizującym się w produktach do auto detailingu. Tam też nabędziemy rzeczy do czyszczenia i zabezpieczania felg samochodowych. Warto jest dbać o nasze opony, dzięki czemu ma się pewność bezpiecznej jazdy.