Samochód z kolorowym lakierem

Właściwości lakieru typu kameleon

Innowacyjna farba typu kameleon nazywana jest także lakierem opalizującym. Bazuje na rozpuszczalniku. Swoją nazwę zawdzięcza efektowi wizualnemu, który przypomina skorupę żuka – mieni się w dwóch lub czterech trudnych do odróżnienia kolorach. Wygląd powłoki lakierniczej zależy od tego, pod jakim kątem patrzy się na pomalowany element.

Efekt robiący wrażenie — lakier kameleon

Rozlana farbaWygodna puszka pozwala na aplikację bez pistoletu lakierniczego i kompresora, należy jednak zachować właściwą procedurę oraz przestrzegać zaleceń zawartych na opakowaniu z lakierem. Tego typu lakierem można pokrywać powierzchnie elementów karoserii samochodowej oraz motocyklowej, a także inne powierzchnie wykonane nie tylko z metalu. W celu uzyskania mocnej powłoki konieczne jest nałożenie od trzech do pięciu warstw. Lakier jest suchy w dotyku już po około kwadransie, dlatego odstępy między kolejnymi warstwami nie mogą być długie. Powłoka lakiernicza utwardza powierzchnię zabezpieczanego przedmiotu i jest odporna na zarysowana i uszkodzenia mechaniczne, a także na środki chemiczne, benzynę ekstrakcyjną i działanie czynników atmosferycznych. Odpowiednio nałożony i zabezpieczony lakier typu kameleon nie blaknie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, zachowując swoje właściwości estetyczne przez długi czas. Odpowiednio dobrany wytrzymały lakier kameleon w sprayu nadaje się do aplikacji na metalowe elementy karoserii samochodowej, a także na drewno, tworzywo sztuczne, kamień, szkło i ceramikę.

Samochód z kolorowym lakieremPrzed nałożeniem lakieru należy położyć warstwę podkładu, a po zakończeniu aplikacji właściwego kameleona niezbędne jest nałożenie warstwy lakieru bezbarwnego – matowego lub błyszczącego. Liczba odcieni pomalowanej powierzchni zależy od specyfiki lakieru oraz ilości nałożonych warstw. Ze względu na tworzenie twardej powłoki lakier kameleon nadaje się do zabezpieczania powierzchni przed zadrapaniami, a także przed korozją, jednocześnie poprawiając walory estetyczne. Szczególnie często stosuje się go w motoryzacji. Wygodna puszka pozwala na aplikację w domowych warunkach.

Przed użyciem lakieru kameleon w sprayu należy mocno wstrząsnąć puszkę, aby doprowadzić do dokładnego wymieszania składników. Pigmenty muszą zmieszać się z rozpuszczalnikiem, aby farba utrzymywała swoje pierwotne właściwości. Każdy litr farby powinien wystarczyć na pokrycie około połowy metra kwadratowego płaszczyzny. Powierzchnia, na którą nakłada się lakier, musi być odtłuszczona, aby warstwy lakieru nie pęczniały i nie odpadały punktowo niedługo po jego aplikacji.