stacja diagnostyczna

Stacja diagnostyczna – w czym pomaga?

Sprawny pojazd znacznie zwiększa bezpieczeństwo na drodze, zarówno dla osoby kierującej, jak i dla innych uczestników ruchu. Regularny przegląd samochodów i motocyklów pozwoli uniknąć sytuacji, w których jazda nimi byłaby poważnym zagrożeniem dla życia lub zdrowia. Według prawa diagnostykę pojazdu powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku, aby ten został dopuszczony do ruchu.

Diagnostyka i naprawa auta

stacja diagnostycznaNie ma jednak przeciwwskazań, aby badanie wykonywać częściej. Na jaką pomoc można liczyć w stacjach diagnostycznych? W każdym z tego typu przedsiębiorstw zatrudniane są osoby, które mają niezbędne kwalifikacje do oceny stanu technicznego pojazdu. Na podstawie kilku czynności pracownik jest w stanie stwierdzić, czy samochód stanowi zagrożenie w ruchu drogowym, czy też nie. Badaniom podlegają między innymi hamulce pojazdu, światła, zawieszenie, amortyzatory, a także sygnał dźwiękowy. Część parametrów wyświetlana jest na komputerze i ten podpowiada, co należałoby naprawić, a co wymienić. Bardzo często pracownik stacji diagnostycznej udziela właścicielowi pojazdu informacje o tym, jak usprawnić swój pojazd. Niektóre przedsiębiorstwa, takie jak stacja diagnostyczna z Wrocławia, oferują swoim klientom serwis samochodów.

stacja diagnostycznaTo komfortowe rozwiązanie, dlatego że taki warsztat jest w stanie na bieżąco wykonywać badania, testować pojazd i sprawdzać, czy jego parametry się poprawiły. Zazwyczaj certyfikowane doświadczenie mechaników oraz ich wiedza pozwala na znacznie szybsze wykonanie niezbędnych napraw niż dzieje się to w klasycznych warsztatach. Pracownicy doskonale znają się na wielu modelach pojazdów, wiedzą, które z części będą dla nich najodpowiedniejsze oraz współpracują z dostawcami, którzy błyskawicznie i po korzystnej cenie dostarczają zamówione komponenty. Właściciel pojazdu może sam decydować o tym, czy części użyte do napraw będą oryginalne, czy zamienne. W niektórych przypadkach korzystający z usług stacji diagnostycznej ma możliwość otrzymania tymczasowego samochodu zastępczego. Pomoc stacji diagnostycznej jest niezbędna, aby zbadać, czy pojazd może poruszać się po drogach. Brak podbitego przeglądu technicznego może skutkować wysokim mandatem i zablokowaniem przez policję dowodu rejestracyjnego.

Dla własnego bezpieczeństwa warto regularnie dokonywać przeglądów częściej niż raz w roku. Pracownicy niektórych stacji zawsze chętnie pomogą, doradzą przy wymianie części, a czasami sami się tego podejmą. Ma się w ten sposób pewność, że pojazd został odpowiednio przystosowany do jazdy.