Pompy wtryskowe

Specyfika i budowa pompy wtryskowej

W każdej maszynie czy pojeździe najważniejszy jest silnik. Aby działał bez zarzutów, potrzebuje komponentów, które wspomogą jego pracę. Zdecydowanie takim urządzeniem jest pompa wtryskowa. Stanowi ona element układu zasilającego silnik. Dzięki niej paliwo dociera bezpośrednio do wtryskiwaczy. Motoryzacja oraz budowa maszyn prężnie się rozwijają. Dlatego wszystkie podzespoły urządzeń i pojazdów potrzebują najwyższej jakości sprzętu.

Nowoczesne i solidne pompy wtryskowe

Pompy wtryskoweWraz z rozwojem samochodów, ich wyposażenie również uległo zmianie. Stosowane niegdyś elementy, takie jak pompy wtryskowe ewoluowały. Obecnie w nowoczesnych autach i maszynach wyposażonych w silnik używa się pompowtryskiwaczy oraz pomp wtryskowych rzędowych i rotacyjnych. Jednak podczas eksploatacji części samochodu się zużywają i trzeba je co jakiś czas wymieniać. Zakłady produkujące elementy motoryzacyjne z Kielc i okolic posiadają w asortymencie solidne pompy wtryskowe świętokrzyskie natomiast jest obszarem, na jaki dystrybuują swoje produkty. Pompa wtryskowa zbudowana jest z korpusu, wałka krzywkowego, który napędzany jest przez tłok sekcji oraz pompy wstępnej, jednak jej obecność uzależniona jest od rodzaju silnika. W zależności od typu pompy elementem konstrukcyjnym może być też zawór na dolocie, zawór na wylocie lub obydwa te rozwiązania. Pompa wtryskowa działa na zasadzie ssania i sprężania.

Pompy wtryskoweJej główną rolą jest dostarczenie stłoczonego paliwa do szyny wtryskiwaczy. Pompy wtryskowe dzielą się na rzędowe i rotacyjne. Jednak zasada działania, zastosowanie i budowa są podobne. W pompie rzędowej każda z sekcji odpowiedzialna za tłoczenie paliwa dozuje odpowiednią dawkę benzyny lub oleju napędowego do konkretnego cylindra. Odpowiednie ciśnienie zapewnia ruch posuwisto-zwrotny. Z kolei tłoki podają paliwo za sprawą listwy zębatej. Różnicą między pompą rzędową a rotacyjną jest liczba sekcji tłoczących. W tej pierwszej jest ich kilka, natomiast w drugiej tylko jedna. Wewnątrz pompy rotacyjnej znajduje się zespół tłoczkowo-rozdzielaczowy, który przez skoki i obroty podaje porcję paliwa do danego przewodu. Budową przypomina tarczę z wpustkami, po której porusza się tłokorozdzielacz. Silnik stanowi serce pojazdów oraz rozmaitych maszyn. Z kolei paliwo zapewnia energię do prawidłowego poruszania się.

Aby samochód mógł wykazać się odpowiednią mocą, wszystkie podzespoły muszą sprawnie działać. Pompa wtryskowa to ważny element układu zasilającego. Jednak warto pamiętać, że każdy model auta wymaga komponentów, które będą pasować wyłącznie do niego, więc przy zakupie trzeba zwrócić na to uwagę.