Skórzana tapicerka – fabrycznie nowa czy od tapicera?

Pewnie wielu czytelników to zdziwi, ale wymiana tapicerki na skórzaną może okazać się lepszym i tańszym rozwiązaniem niż zamówienie jej przy kupnie nowego samochodu.

Standardowa cena wymiany tapicerki w samochodzie średniej klasy – przy użyciu dobrej jakości materiału – to 4-5 tys. złotych. Warsztaty tapicerskie oferują jednak materiały różnej jakości, najtańsze to ok. 80-90 zł za metr kwadratowy, ale te dobre jakości to cena od 150 zł za m2, do ok. 450 za m2 skóry najwyższej jakości. Cena 4-5 tys. zł obejmuje wykończenie kanapy i foteli materiałem w wybranym kolorze, a tych warsztaty oferują przynajmniej kilkanaście, niektóre nawet ponad 100, co pozwala na swobodę w aranżacji wnętrza samochodu i całkowita zmianę jego charakteru. Całość trwa około trzech dni.
Za obszycie pozostałych elementów, np. drążka zmiany biegów, kierownicy czy deski rozdzielczej zapłaci się dodatkowo i wydłuży to czas oczekiwania, ale dodatkowe detale będą lepiej współgrały z nową tapicerką.
Dla osób z zasobnym portfelem i bardzo dbających o szczegóły istnieje opcja tłoczenia lub haftowania wzorów na materiale.

Producenci samochodów często oferują skórzaną tapicerkę tylko w nielicznych, bardziej ekskluzywnych modelach, a do nieraz tylko w pakiecie z innymi dodatkami. Cena oryginalnej tapicerki może być wyższa niż z warsztatu, z ograniczona do kilku podstawowych liczbą kolorów. Materiał niejednokrotnie również pozostawia wiele do życzenia.

zielona skóra

czarna skóra

brązowa skóra

czerwona skóra

skórzana tapicerka

skórzana tapicerka

skórzana tapicerka

skórzana tapicerka