Wiele osób ma obawy odnośnie korzystania z oferty wypożyczalni samochodów. Niewiele z nich natomiast wie, że są sytuacje, w których wynajem auta to nie tylko wygodne rozwiązanie, ale także jest on całkowicie darmowy. Kiedy można z tego skorzystać?
Auto zastępcze z wypożyczalni
Mowa tutaj o sytuacji w wyniku której w trakcie zdarzenia drogowego doszło do uszkodzenia auta nie z winy kierującego, w wyniku czego samochód czasowo jest nie zdolny do jazdy lub też jest do złomowania. W takiej sytuacji osoba poszkodowana ma prawo wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy. Wbrew powszechnej opinii, uzyskanie zwrotu za taki wynajem nie jest wcale takie trudne. Niedawno bowiem zmieniły się przepisy. Zgodnie z którymi prawo do wynajmu ma osoba, indywidualna jak i ta, która w trakcie zdarzenia drogowego utraciła samochód służbowy. Usunięty został też warunek, zgodnie z którym o tym czy zwrot się przysługuje decydowało to jak samochód jest wykorzystywany, np. większe szanse miały osoby, które potrzebowały go by dotrzeć na rehabilitację, itd. Obecnie ten czynnik stracił znaczenie. W zasadzie jedyny powód dla którego zwrot może zostać nie przyznany, to fakt, że osoba poszkodowana dysponuje innym autem, które może być użytkowane przez czas naprawy uszkodzonego samochodu.
Dodatkowo warto wiedzieć, że wypożyczalnia samochodów w Gdyni czy też w innym mieście w większość wypadków pomaga z załatwieniem wszystkich formalności z ubezpieczycielem. O czym warto wiedzieć i z czego warto skorzystać, jeśli mamy jakieś problemy z formalnościami. Jeśli chodzi o sam wynajem auta z OC sprawcy to istotną kwestia jest tu czas za jaki wypożyczalnia zwróci nam pieniądze. I tak, jeśli chodzi o samochód do naprawy do zwykle jest to od chwili zdarzenia drogowe do momentu odbioru samochodu z warsztatu przy czym w większości wypadków jest to nie dużej niż jeden miesiąc. W przypadku auta, które musi zostać przeznaczone do kasacji natomiast zwrot kosztów wynajmu należy się od dnia zdarzenia drogowego, do momentu zakupu nowego samochodu, jednak i tutaj jest górny limit czasowy, który ustanawiany jest zwykle na około 2-3 miesiące. Warto mieć to na uwadze, bo jeśli ubezpieczyciel uzna, że przedłużyliśmy czas wynajmu, choć nie zaszła taka konieczność, cześć opłat związanych z najmem samochodu będziemy musieli pokryć już z własnej kieszeni.
Oczywiście zawsze można się odwołać od decyzji ubezpieczyciela, jednak w większości sytuacji okazuje się to być nieskuteczne, dlatego warto starać się wszystkie kwestie załatwić terminowo, jednocześnie jednak nie bójmy się korzystać z tego, co się nam prawnie należy.