Pielęgnacja i konserwacja tapicerki z alcantary

Alcantara to, obok weluru i skóry, kolejny popularny typ materiału na samochodową tapicerkę. To materiał sztuczny, stworzony z bardzo cienkich włókien, znacznie cieńszych od włosa – poliestrowych i poliuretanowych. Przy odpowiedniej pielęgnacji to trwałe, atrakcyjne wizualnie rozwiązanie.

Do czyszczenia świeżych zabrudzeń na materiale wystarczy ściereczka zwilżona wodą. Czyszczenie należy wykonywać szybkimi ruchami, aby nie wetrzeć rozmiękczonego brudu wgłąb włókien, a zetrzeć go z powierzchni.

Do trudniejszych zabrudzeń używa się specjalnych środków i pianek do czyszczenia alcantary. Przed ich zastosowaniem materiał należy dokładnie odkurzyć. Można go również wyprać odkurzaczem piorącym ze zwykłym środkiem. Najlepiej robić to w ciepły, słoneczny dzień, aby mokry materiał mógł szybko wyschnąć.

Największą wadą alcantary jest jej wysoka podatność na supełkowanie i filcowanie, nieuniknione w czasie zwykłej eksploatacji samochodu. Odświeżeniem materiału poprzez jego delikatne ogolenie mogą zająć się specjaliści. Można się tym również zająć samodzielnie, wykorzystując zwykłą golarkę do ubrań – najwygodniejsza będzie taka z wtyczką do gniazdka samochodowego. Jak widać, jako materiał na obicia alcantara nie jest zbyt praktyczna, ale z powodzeniem można ją stosować na podsufitki.

alcantara