System zajętości miejsc parkingowych

Na czym polega system zajętości miejsc parkingowych?

Chyba wszyscy chociaż raz w życiu spotkaliśmy się z taką sytuacją, że pojechaliśmy na dany parking, niestety musieliśmy zawrócić, ponieważ okazało się, że nie ma miejsca, wszystkie są zajęte. Jest to szczególnie uciążliwe gdy się śpieszymy lub nie ma w okolicy innego parkingu. W takich sytuacjach informacja o zajętości parkingu byłaby bardzo pomocna.

Funkcjonalne systemy parkingowe

System zajętości miejsc parkingowychDostęp do właściwej informacji jest szczególni cenny, również w kwestii parkingów. Na szczęście takie rozwiązanie istnieje i jest coraz częściej stosowane. Najczęściej można je spotkać na podziemnych lub piętrowych parkingach centrów handlowych oraz w obiektach użyteczności publicznej. Wiele osób potwierdzi, że system informacji o wolnych miejscach parkingowych jest niezwykle pomocnym oraz wygodnym rozwiązaniem. Jak to właściwie działa? Podstawowym urządzeniem w systemie jest czujnik ultradźwiękowy, który jest instalowany nad każdym miejscem. Następnie wysyła tę informację dalej. Na tablicy wyświetlana jest informacja na tablicy o liczbie wolnych miejsc, dzięki temu kierowca jeszcze przed wjazdem na parking wie czy znajdzie w ogóle wolne miejsce. Systemy zajętości miejsc parkingowych muszą posiadać kilka elementów, bez których ich sprawne funkcjonowanie byłoby niemożliwe.

System zajętości miejsc parkingowychWśród nich można wymienić sensory, które za pomocą ultradźwięków wykrywają obecność samochodów. Nowoczesne sensory zostały tak zaprojektowane, aby wykluczać wszelkie błędy. Wszystkie znajdujące się na parkingu czujniki są ze sobą połączone jednym przewodem, dzięki czemu transmisja danych działa bardzo sprawnie. Kolejnym niezbędnym elementem są sygnalizatory. Ich rolą jest wskazywanie kierowcom czy interesujące ich miejsce jest wolne lub zajęte. Dzięki wyrazistemu światłu sygnalizator jest już widoczny z daleka, dlatego kierowca nie musi niepotrzebnie sprawdzać czy to miejsce jest wolne. Niezbędne są wyświetlacze, na których widnieje informacja o liczbie wolnych miejsc. Instalowane są przy wjazdach na parking. Jeżeli parking ma więcej kondygnacji, są montowane także przy przejazdach na kolejne poziomy. Przy wjazdach na niektóre parkingi, te o większej powierzchni stawiane są specjalne tablice, które wyświetlają informacje o ilości dostępnych miejsc na poszczególnych poziomach oraz strefach.

Jest to spore ułatwienie, ponieważ kierowca posiada niezbędne dane i sam może zdecydować jaki wjazd jest najlepszy i gdzie najprawdopodobniej znajdzie wolne miejsce dla swojego pojazdu. System informujący o zajętości miejsc parkingowych to bardzo duże udogodnienie dla kierowców, zwłaszcza w miejscach o natężonym ruchu.