tapicerka w aucie

Materiały na tapicerkę

Różne materiały mają w samochodach różne zastosowania. Jedne są tańsze, inne droższe, odmiennie się prezentują, wymagają innej pielęgnacji i konserwacji, mają swoje zalety i wady.

Klasycznym i luksusowym wykończeniem wnętrza samochodu będzie skóra naturalna. Odpowiednio pielęgnowana odwdzięczy się dobrym wyglądem na lata, nawet przy codziennym użytkowaniu. Należy jednak uważać z wyborem skóry na tapicerkę, jeśli samochód jest intensywnie użytkowany, wozimy w nim regularnie zwierzęta czy różne przedmioty, które mogą naruszyć strukturę materiału, szczególnie jasnego, na którym rysy, przetarcia i zabrudzenia będą bardziej widoczne.
W okresie letnim skórzana tapicerka mocno się nagrzewa, przez co wsiadanie do samochodu jest nieprzyjemne – auto latem nie powinno stać na słońcu.

Dla osób ceniących sobie miękkie materiały lepszym wyborem będą żakard (na podsufitki i boczki) oraz welur (na fotele). Tkaniny zwykle są ciemne, przez co mniej widać na nich zabrudzenia. Dość łatwo je czyścić, nie wymagają też takiej konserwacji jak skóra, ale należy uważać w czasie czyszczenia: delikatne materiały np. podsufitki mogą się nieestetycznie przecierać, jeśli spróbujemy je szorować. Lepiej ostrożnie przecierać je miękką ściereczką, a odkurzacze wykorzystywać do reszty wnętrza.

tapicerka samochodowa

tapicerka samochodowa

tapicerka samochodowa

tapicerka samochodowa