klimatyzacja w aucie

Klimatyzacja samochodowa – co trzeba wiedzieć?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim upały, skwar, duchota. Przez to wiele osób czuje się zmęczona, ospała, nie ma chęci na żadną aktywność i najchętniej spędziłabym cały dzień w łóżku sącząc zimne napoje i chłodząc się wiatrakiem. Niestety, nie ma możliwości by przebywać stale w komfortowych warunkach. W pracy nie zawsze panuje przyjemna temperatura, w busie jest ustawiana wedle życzenia kierowcy. W domu mamy większe pole do popisu.

A co z naszym samochodem?

klimatyzacja w samochodzieWiele nowoczesnych modeli aut posiada wbudowaną klimatyzację w standardzie. Jednak fakt posiadania starszego auta wcale nie przekreśla naszych szans na komfortową podróż! Zawsze można zainwestować w montaż klimatyzacji samochodowej w Szczecinie. Profesjonaliści na pewno dobiorą takie urządzenia, byśmy byli w stu procentach zadowoleni. Co zyskujemy tym sposobem? Zwykły nawiew samochodowy działa trochę jak wiatrak – nawiewa na nas powietrze chłodniejsze lub cieplejsze, jednak daje mało możliwości regulacji. Zimą przyjemne ciepło jest łatwo uzyskać, bo samochód się rozgrzeje. A latem? Auto jest nagrzane i nawet nawiew nastawiony na najchłodniejszy da nam co najwyżej delikatny chłodek, ale nic poza tym. Klimatyzacja sprawi, że jeśli za oknem panują temperatury powyżej 30 stopni to w aucie nadal będzie przyjemnie chłodno. Klima może działać stale, choć zaleca się robienie przerw z uwagi o możliwośc nadmiernego wychłodzenia się.

klimatyzacja w aucie Klimatyzacja połączona jest z nawiewem, więc może działaś stale delikatnie albo dawać nam mocne, szybkie ochłodzenie – w zależności od preferencji. Warto zaznaczyć że kiedy zostawiliśmy nagrzane auto na słońcu to najpierw warto otworzyć drzwi i nieco go przewietrzyć, potem przejechać kawałek z otwartymi oknami (można dać minimalny nawiew by ciepło z niego wyleciało) i dopiero potem włączyć Klimę. Warto zaznaczyć, że klimatyzacja samochodowa to nie tylko sama przyjemność, ale też obowiązki. Trzeba ją regularnie dopełniać czynnikiem chłodzącym, odgrzybiać i czyścić. W przeciwnym razie może działać połowicznie a w jej wnętrzu będą zalęgać się grzyby czy drobnoustroje, które wywołają kaszel, katar, czy uczulenie – szczególnie u dzieci i osób z astmą lub innymi chorobami układu oddechowego.

Podsumowując, zdecydowanie w okresie letnim nic tak nie poprawi samopoczucia podczas jazdy samochodem jak klimatyzacja. Dzięki niej będzie nam przyjemnie chłodno, nie przegrzejemy się, nie spocimy, a przy tym będziemy bardziej wypoczęci i czujni, bo ciepło działa usypiająco – zatem klima wpływa na bezpieczeństwo jazdy.