Pod koniec 2022 roku w Polsce zarejestrowanych było około 26,675 miliona samochodów osobowych. Ich liczba zwiększyła się o ponad 577 tysięcy sztuk względem poprzedniego roku. Średni wiek jednego samochodu wynosił ponad 13 lat. Wraz z eksploatacją podzespoły samochodowe się zużywają, co prowadzi do nieuchronnych awarii. Najbardziej narażone na usterki są układy kierownicze, napędowe i hamulcowe, a także elementy zawieszenia. Wiele rodzajów awarii, chociaż łatwo je usunąć, jest w stanie unieruchomić pojazd w miejscu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie pomocy drogowej.
Kiedy zgłosić się po profesjonalną pomoc drogową?
Można wówczas skorzystać z pomocy ubezpieczyciela, jeżeli posiada się wykupiony odpowiedni pakiet, lub samodzielnie znaleźć firmę, która świadczy usługi z zakresu holowania. Zepsuty pojazd może zostać zabrany od razu do warsztatu lub w miejsce wskazane przez kierowcę. Autolawety wykorzystywane przez pomoc drogową posiadają dwu- lub trzyosobowe kabiny, dzięki czemu mogą one także zapewnić transport dla kierowcy uszkodzonego pojazdu. W przypadku drobnych awarii pomoc drogowa jest w stanie dokonać naprawy przy pomocy podstawowych narzędzi w miejscu, w którym pojazd się zepsuł lub po jego odholowaniu na bezpieczny parking, na przykład z autostrady na Miejsce Obsługi Podróżnych. W takiej kwestii jak profesjonalna auto pomoc Szczecin ma wiele do zaoferowania – całodobowe usługi z zakresu holowania uszkodzonych pojazdów, mobilną wulkanizację czy wypożyczanie samochodów zastępczych.
W przypadku zatrzaśnięcia kluczyków wewnątrz samochodu pracownik pomocy drogowej w Szczecinie jest w stanie udzielić profesjonalnej pomocy, awaryjnie otwierając pojazd. Samochód w dobrym stanie technicznym można holować, natomiast pojazd, który nie ma sprawnych hamulców, oświetlenia czy układu kierowniczego, może być zabrany jedynie na platformie autolawety. Informacje o szczecińskich firmach oferujących pomoc drogową można znaleźć w internecie. Wiele z nich posiada własne warsztaty samochodowe, w których mogą zająć się usunięciem usterki. W sytuacji, gdy w pojeździe zabraknie paliwa, pomoc drogowa może je dostarczyć kierowcy w zbiorniku. Możliwe jest także odpowietrzenie układu zasilania w silniku wysokoprężnym.
Pracownicy szczecińskiej pomocy drogowej to często doświadczeni mechanicy, którzy są w stanie wstępnie ocenić uszkodzenia samochodu, a także dokonać podstawowych napraw. Dzięki wbudowanym w pojazdy pomocy drogowej wyciągarkom możliwe jest także wyciąganie pojazdów, które wypadły z drogi w wyniku poślizgu.