renowacja lakieru

Etapy dokładnej renowacji lakieru

Nie jest niczym dziwnym, że codzienna eksploatacja auta wpływa na jego wygląd – po pewnym czasie lakier nie wygląda już tak dobrze, jak na samym początku, gdy dopiero kupowaliśmy auto. Pojawiają się rysy, smugi, widoczne są też czasami wżery.

Jak przeprowadzić kompleksową renowację lakieru?

renowacja lakieru samochodowegoW zależności od tego, w jakim stanie jest lakier naszego samochodu, możemy zdecydować się na kompleksową renowację lub tylko na odświeżenie lakieru. Kompleksowa renowacja lakieru w Gliwicach przebiega w kilku etapach. Pierwszym jest oczywiście odpowiednie przygotowanie powierzchni – tutaj pracownicy firm zajmujących się autokosmetyką dokładnie myją nadwozie, nadkola oraz felgi. Konieczne jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń stałych z lakieru, także żywicy, smarów, pyłu z klocków hamulcowych, osadów drogowych – do dekontaminacji lakieru wykorzystuje się specjalne preparaty, które pozwalają pozbyć się ciężkich zabrudzeń – nawet smoły! Dobra firma powinna mieć w swoim wyposażeniu różne preparaty, gdyż niektóre działają tylko na określone zanieczyszczenia i nie poradzą sobie z ich innymi rodzajami. Po usunięciu zanieczyszczeń można poddać auto glinkowaniu – glinki umożliwiają pozbycie się osadów, które nie są widoczne gołym okiem.

renowacja lakieruPo przeprowadzeniu dekontaminacji lakieru, należy przystąpić do oceny wizualnej stanu lakieru i pomiaru grubości jego warstwy – na tej podstawie możemy wybrać najlepsze środki do polerowania. Nie da się ukryć, że polerowanie maszynowe jest o wiele bardziej skuteczne niż polerowanie ręczne, więc wszystkie firmy zajmujące się pielęgnacją aut posiadają wiele różnego rodzaju polerek – rotacyjnych lub orbitalno-rotacyjnych. Polerka powinna być wyposażona w odpowiednią gąbkę – jej miękkość zależy od tego, jak bardzo zniszczony jest lakier. Na nią nakładamy pastę polerską – pamiętajmy o tym, że niektórzy producenci proponują środki, które wymagają wody do prawidłowego rozprowadzenia, dlatego wówczas konieczne jest delikatne zroszenie gąbki. Nie powinniśmy zapominać także o tym, że wszystkie pozostałe elementy poza karoserią muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby uniknąć ich porysowania – zakryjmy więc taśmą zabezpieczającą klamki i lusterka.

Po przeprowadzeniu polerowania lakieru, warto jeszcze pokryć go woskiem, co zwiększy jego odporność na promieniowanie UV. Możliwe jest także pokrycie karoserii powłoką ceramiczną, która zdecydowanie poprawia właściwości lakieru – dzięki niej zanieczyszczenia nie mogą przylec do powierzchni, co pozwala nam na ograniczenie wizyt na myjni. Ponadto powłoka zapewnia bardzo dobry połysk.