Nie jest niczym dziwnym, że codzienna eksploatacja auta wpływa na jego wygląd – po pewnym czasie lakier nie wygląda już tak dobrze, jak na samym początku, gdy dopiero kupowaliśmy auto. Pojawiają się rysy, smugi, widoczne są też czasami wżery.
Jak przeprowadzić kompleksową renowację lakieru?
W zależności od tego, w jakim stanie jest lakier naszego samochodu, możemy zdecydować się na kompleksową renowację lub tylko na odświeżenie lakieru. Kompleksowa renowacja lakieru w Gliwicach przebiega w kilku etapach. Pierwszym jest oczywiście odpowiednie przygotowanie powierzchni – tutaj pracownicy firm zajmujących się autokosmetyką dokładnie myją nadwozie, nadkola oraz felgi. Konieczne jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń stałych z lakieru, także żywicy, smarów, pyłu z klocków hamulcowych, osadów drogowych – do dekontaminacji lakieru wykorzystuje się specjalne preparaty, które pozwalają pozbyć się ciężkich zabrudzeń – nawet smoły! Dobra firma powinna mieć w swoim wyposażeniu różne preparaty, gdyż niektóre działają tylko na określone zanieczyszczenia i nie poradzą sobie z ich innymi rodzajami. Po usunięciu zanieczyszczeń można poddać auto glinkowaniu – glinki umożliwiają pozbycie się osadów, które nie są widoczne gołym okiem.
Po przeprowadzeniu dekontaminacji lakieru, należy przystąpić do oceny wizualnej stanu lakieru i pomiaru grubości jego warstwy – na tej podstawie możemy wybrać najlepsze środki do polerowania. Nie da się ukryć, że polerowanie maszynowe jest o wiele bardziej skuteczne niż polerowanie ręczne, więc wszystkie firmy zajmujące się pielęgnacją aut posiadają wiele różnego rodzaju polerek – rotacyjnych lub orbitalno-rotacyjnych. Polerka powinna być wyposażona w odpowiednią gąbkę – jej miękkość zależy od tego, jak bardzo zniszczony jest lakier. Na nią nakładamy pastę polerską – pamiętajmy o tym, że niektórzy producenci proponują środki, które wymagają wody do prawidłowego rozprowadzenia, dlatego wówczas konieczne jest delikatne zroszenie gąbki. Nie powinniśmy zapominać także o tym, że wszystkie pozostałe elementy poza karoserią muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby uniknąć ich porysowania – zakryjmy więc taśmą zabezpieczającą klamki i lusterka.
Po przeprowadzeniu polerowania lakieru, warto jeszcze pokryć go woskiem, co zwiększy jego odporność na promieniowanie UV. Możliwe jest także pokrycie karoserii powłoką ceramiczną, która zdecydowanie poprawia właściwości lakieru – dzięki niej zanieczyszczenia nie mogą przylec do powierzchni, co pozwala nam na ograniczenie wizyt na myjni. Ponadto powłoka zapewnia bardzo dobry połysk.