Etapy czyszczenia tapicerki samochodowej

Czyszczenie i pranie tapicerki przez fachowców zagwarantuje jej czystość i odświeżony wygląd – będzie wyglądać jak nowa. Jednak takie pranie może sporo kosztować, więc czasem warto zabrać się za to samodzielnie.

Podstawą czyszczenia wnętrza auta jest dokładne odkurzanie każdego zakamarka. Dobrze będzie użyć szczotki podnoszącej zbite włosie, by wyciągnąć cały kurz i piach. W czasie odkurzania należy uderzać dłonią w tapicerkę, wykładzinę etc. – jeśli po uderzeniu uniosą się ziarnka piasku, odkurzać należy do skutku. Drobne szczeliny można oczyścić pędzelkiem.
Odkurzanie pozwala na usunięcie sporej części zanieczyszczeń i chroni przed powstawaniem zacieków w czasie prania.

Kolejnym etapem jest wyczyszczenie elementów plastikowych przeznaczonymi do nich preparatami. Gdyby były brudne, w czasie mycia tapicerki mogłyby powstać na nich trudne do usunięcia zacieki.

Do prania i czyszczenia można użyć odkurzacza piorącego lub specjalnych pianek i sprejów, wcieranych szczotką z miękkim włosiem (np. szczotka do ubrań, do polerowania butów). Do wyczyszczenia foteli, kanapy, dywaników i bagażnika zużyjemy 2-3 opakowania. Praniem najlepiej zajmować się w ciepły, słoneczny dzień lub w ogrzewanym garażu – wnętrze auta będzie wilgotne i musi schnąć przy otwartych lub przynajmniej uchylonych drzwiach.

Każdy środek czyszczący należy najpierw przetestować w niewidocznym miejscu, aby nie odbarwić i nie zniszczyć materiału. Jeśli chcemy usunąć pojedyncze plamy na materiale, i tak trzeba będzie wyczyścić cały. Wynika to z tego, że z upływem czasu w materiał wnika coraz więcej zabrudzeń, powodujących stopniowe zmiany w kolorze i wyglądzie. Dokładne wyczyszczenie jednej plamy może spowodować, że miejsce po niej – idealnie czyste – będzie wyglądać jak nieestetyczny zaciek lub przebarwienie.

 odkurzanie

szczotka

czyszczenie plasitków