przetwornice xenonowe

Działanie xenonów i rola przetwornicy

W wielu popularnych modelach samochodów od pewnego czasu montowane są tylko reflektory xenonowe, które bardzo przykuwają uwagę innych kierowców. Maja one wiele zalet, jednak wymagają montażu dodatkowych elementów, które wpływają na sprawność działania oraz bezpieczeństwo na drodze.

Przetwornica do żarówek

przetwornice xenonoweDlatego bardzo rzadko decydują się na ich montaż kierowcy, którzy posiadają pojazdy nie dostosowane do tego typu oświetlenia. Są jednak i tacy, który mimo wszystko pragną osiągnąć lepsze światło podczas jazdy po zmroku. Światło emitowane przez reflektory xenonowe ma zdecydowanie inną barwę niż tradycyjne lampy. Wszystko jest spowodowane faktem, że w reflektorze znajduje się gaz i rozprasza światło pochodzące z żarnika w odmienny sposób. Niezbędne są jednak konkretne instalacje pozwalające właściwie działać tego typu lampom. Jednym z nich jest przetwornica xenonowa, która przekazuję energię do żarówki, jednak w trakcie zmienia wartość natężenia i napięcia dostosowując do zasilanego odbiornika. Spełnia ona określoną rolę w całej instalacji, tak jak spryskiwacze montowane nad lampami, by zabrudzenia na reflektorze nie wpływały na jakość otrzymywanej wiązki światła.

przetwornice xenonoweTaki typ oświetlenia można zauważyć już w większości pojazdów poruszających się codziennie na drogach. Właściciele nie zdają sobie jednak sprawy, że samodzielnie wymieniając żarówki mogą wpływać na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Dlatego istotne jest, aby zakładając xenony do samochodów do tego niedostosowanych, bądź po wymianie żarówki udać się do warsztatu, gdzie profesjonaliści sprawdzą barwę światła i sprawność całego systemu. Mocne światło zdecydowanie lepiej oświetla drogę i pozwala dostrzec niebezpieczeństwo na drodze, ale jednocześnie wpływa korzystnie na wzrok kierowcy. Oczy po długich trasach nie męczą się tak szybko, dzięki czemu całkowicie może skupić się na jeździe. Żarówki xenonowe pracują pod wysokim napięciem – właśnie dlatego niezbędne jest wykorzystanie przetwornicy. Początkowo do rozgrzania żarników potrzeba zdecydowanie większej energii, która później jest regulowana i zmniejszana do odpowiedniego poziomu. Decydując się na montaż reflektorów xenonowych należy pamiętać o wszystkich normach bezpieczeństwa, które trzeba spełnić.

Ma to duże znaczenie zwłaszcza po zmroku, by nie razić innych kierowców i nie doprowadzić do kolizji. Zdecydowanie lepiej powierzyć montaż mechanikom, którzy odpowiednio skonfigurują kąt padania światła, niż samodzielnie próbować otrzymać idealne oświetlenie na drodze.