Czyszczenie tapicerki ze skóry

Tapicerkę skórzana warto co jakiś czas powierzyć gruntownemu odświeżeniu przez profesjonalistów – skoro zainwestowaliśmy w jej zakup, zainwestujemy też w to, aby służyła nam w dobry stanie przez lata.

Tapicerkę skórzaną można, oczywiście, czyścić również samodzielnie. Prace zaczynamy standardowo od dokładnego odkurzenia wnętrza, do czego wystarczy zwykły domowy odkurzacz, można też skorzystać z odkurzaczy samochodowych dostępnych na stacjach benzynowych.

Kolejny etap to bardzo delikatne umycie wodą, a właściwie tylko zwilżoną wodą ściereczką. Większa ilość wody może zaszkodzić materiałowi. Następnie należy użyć specjalistycznych kosmetyków do czyszczenia (nigdy mydła i innych środków o odczynie zasadowym), a następnym krokiem jest nałożenie warstwy ochronnej, której zadaniem jest ochrona przed kurzem i ścieraniem. Dobre środki do skórzanej tapicerki nie powodują jej pękania, wysuszania i odbarwień, potrafią usuwać nieprzyjemne zapachy i posiadają właściwości impregnujące.

Zdarza się jednak, że mimo właściwej i regularnej pielęgnacji na tapicerce pojawiają się odbarwienia. Można je łatwo poprzez zabieg koloryzacji odpowiednio dobraną farbą, tonerem lub lakierem. Przed tym zabiegiem materiał należy dokładnie wyczyścić. Po pomalowaniu, najlepiej po nałożeniu kilku warstw, z których każdą należy osuszać, materiał będzie wymagał impregnacji.
Na głębsze przebarwienia potrzebna będzie tzw. płynna skóra nanoszona szpachelką. Wystarczy kilka jej warstw. W ten sposób naprawiamy także zadrapania i pęknięcia, uprzednio sklejone klejem do skór.

skórzana tapicerka

skórzana tapicerka

skórzana tapicerka

skórzana tapicerka