Cysterna, czyli zbiornik umożliwiający przewóz różnego rodzaju cieczy, gazów lub też materiałów stałych, jest niezbędna w wielu branżach, nie tylko w branży petrochemicznej do przewozu paliw. To pojazdy wykorzystywane także w branży spożywczej czy kanalizacyjnej. Największą popularnością cieszą się cysterny jednokomorowe, w którym przewozi się tylko jeden rodzaj towaru, komory mogą mieć jednak różną wielkość – najmniejsze zbiorniki posiadają pojemność 3m2, te większe zaś – nawet 20m3.
Charakterystyka cystern jednokomorowych
Zbiornik taki może być też wykonany z wielu różnych materiałów, w zależności od swojego przeznaczenia. Na przykład jeżeli cysterna ma służyć przewozowi wody pitnej, wówczas zbiorniki wykonuje się ze stali nierdzewnej, powinny być one dwupłaszczowe oraz izolowane termiczne – w ten sposób woda będzie całkowicie bezpieczna przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, które mogłyby mieć na przykład wpływ na jej skażenie. Dzięki cysternom izolowanym termicznie, mamy pewność, że przewożona zawartość jest całkowicie czysta i bezpieczna. Takie kontenery montuje się do ramy samochodu, w sposób bramowy lub hakowy. W przypadku cysterny do wody pitnej, zbiornik będzie posiadał właz rewizyjny oraz zawory czerpane, dodatkowo może w nim znaleźć się także wyposażenie takie jak wysokociśnieniowa pompa wodna, która będzie wykorzystywana do mycia czy podlewania. W ofertach znajdziemy również cysterny z agregatem prądotwórczym.
Każdy model cysterny powinien posiadać atest PZH, który świadczy o możliwości pracy z towarami przeznaczonymi do celów spożywczych. Ale cysterna na wodę pitną nie jest jedynym rodzajem cysterny jednokomorowej, z jednej komory składają się także cysterny służące do dystrybucji paliwa. I one posiadają stalowy zbiornik, zazwyczaj o dużych pojemnościach niż tych małych, na przykład 33 m3. W takiej cysternie zamontowany jest od razu też agregat dystrybucyjny, dzięki któremu możliwe jest tankowanie samolotu bez konieczności odłączania zbiornika od samochodu. W ofercie producentów znajdziemy również cysterny jednokomorowe asenizacyjne, które służą na przykład do wypompowywania szamba oraz do przewożenia tych nieczystości. W nich jednak znajduje się zbiornik dzielony – oddzielna komora na wodę oraz na nieczystości, co jest w tym przypadku oczywiste.
Jak widać, na rynku istnieje szeroki wybór cystern jednokomorowych, jak i tych dwukomorowych – wybór zależy od tego, w jakim celu chcemy stosować daną cysternę. Ważny jest także dobór odpowiedniej pojemności. Mając to na uwadze, z pewnością dobierzemy właściwą cysternę do potrzeb naszego zakładu przemysłowego.